Design a site like this with WordPress.com
Для початку

Автосинхронізація

Явище яке вперше було спостережено в древньому Єгипті

Суть наступна – якщо в певній групі всього 5% її учасників одночаснго здійснюють певну діяльність, часткова більшість починають повторювати за ними

В сучасності іноді можна зіткнутись з данним явищем під іншою назвою: “Правило 5%”. Найяскравішим прикладом для порівняння звісно ж виступають різні роди оленеподібних (Cerviformes) . Наглядаючи за якими можна помітити їх згрупованість в стада, та виконання фукнцій для забезпечення життєдіяльності разом, навіть рухаючись по ареалу свого місцезнаходження переміщення здійснюється великою групою (хоча данна особливіть більше відноситься до стандартної моделі поведінки рослиноїдних для захисту від хижаків).

Також данне явище ще називають стадним, в випадку автосинхронізації, інстинктом.

І звісно ж даний інстинкт є притаманним і людям, в меншій мірі але все ж він є. Іноді цей інстинкт може переважати над здоровим глуздом, приклади будуть наведенні нижче.

Найпоширеніше та одне з найпростіших явищ – поведінка при перетині дорожньої частини. Задумайтесь чи бачили ви, очікуючи зміни лхтаря пішоходного світлофору на зелений, як один з перехожих біля вас починав рух на заборонений знак вказівника, і зазвичай, більшість слідувала за ним.

У тваринному світі це також спостерігається, стадо рухаючись по знайомому їм шляху та зустрівши невідомий об’єкт не породовжить рух, допоки один зі стада “Лідер або найсміливіший” не обійде перешкоду. Найцікавіще в цьому – те що всі наступники будуть рухатись по траєкторії лідера, не порушуючи її.

Повертаючись до ситуації з переходом, варто відмітити що частина людей, які піддались інстинкту насправді находяться під впливом трохи іншого психологічного явища – інстинкту наслідування.

Друге явище – експеремент, проведений в одному з офісних центрів. Суть його в наспуному, певна група людей по попередній домовленості під час проїзду в ліфті синхронно повернуться по осі на 180°. Мета – досліження поведінки випадкових людей, які проїжджатимуть з групою провокаторів.

За результатами 5 з 6 учасників піддались провокації, та змінили положення відповідно як і всі.

В випадку експерименту – основними збудниами данного інстинкту є внутрішя незручність і груповий тиск. І принципово немає різниці чи людина подіє як і інші чи ні. Основне для учасників – не протидіяти груповому тиску “Не плисти проти течії”

В тваринному світі у якому відсутнє відчуття жалю прикладом є позбавлення від слабших, що зустрічаєтся як і в рослиноїдних так і в мясоїдних ссавців. Нікому з них не вигідно щоб в стаді були приречені особи. Хоча даний статус може бути і не повязаним з фізичним станом – пігметація або ж хутряний малюнок.

Останнє явище – найцікавіше з розглянутих. Досліження яке вперше було проведено в кінці 1951 року Соломоном Еліотом. Моживо ви вже знайомі з ним воно проводилось під назвою “Вплив думки оточуюючих та соціалного тиску” (альтернативна назва Asch Expiriment) В якому доводилась гіпотеза про те, що думка більшості не зможе примустити людину погодитись з тим що є очевдно неправильним. В експеременті прйимали участь 50 студентів.

Суттю цього разу було відповісти яка з трьох ліній А, B, C відповідали по довжині лінії Х. В кімнаті знаходилось 8 чоловік, 7 з них підготовлені та називатимуть неправильну відповідь. Учасник в свою чергу мав відповідати останнім.

Також експеремент в схожій формі проводили з дітьми. Але задачею було назвати колір іграшки або фігури.

Ще одним цікавим експериментом щодо впливу оточення є проведений програмою “Галілео”. В якому приймали участь студенти театрального уніерситету. Їх задача була в наступному: На площі виконувати музичні твори на гітарах які не налаштовані “Розстроєні” та доповнювати голосовим аккомпонементом, який не те що не в гаммі а й зовсім не музичний. Отож в тріо виходила абсолютна какафонія.

На початку експеременту який проводився вихдного дня, ніхо з натовпів перехожих особливої уваги до нездалих музикантів непроявляв. Що не є дивним, тоді в експеремет підключились підставдні перехожі. Всього 9 чоловік, які проходячи повз зацікавились та створювали так званий натовп.

Через певний час до 9 повокаторів приєжналось біля 20 випадкових перехожих, деякі навіть кидали гроші за “Шоу” а один навіть зробив фото горе музикантів. І загалом багато перехожих звертали увагу, але не настільки на музикантів як на натовп який сформувався біля них.

Правда все не так однозначно.

  За результатами опитування студентів біля 32% відповідали неправильно на абсолютно очевидне питання.  Серед дітей 60%. На питання чому відповідь саме така - "Незнаю", або "Це ж і так зрозуміло" Ситуація на наш час кардинально змінюється з кожним роком. Приблизно 15% людей не піддаються данному ефекту і навіть діти в наш час все ж таки обирають індивідуальність все більше і більше з плином розвитку суспільства та індивідів в ньому.  І навіть у тваринному світі є частка (біля 10%) які також можуть виділятись з групи. 

Хоча і при зміні ситуації з стадним інстинктом важко не згадати початок періоду карантину, коли 5% вигукнули “Купуйте гречку та туалетний папір – скоро все, кінець!!!” Що і привело до нестачі даних товарів на полицях магазинів.

Отож не піддавайтесь стадному інстинкту, та в будь-якому випадку чи діє на вас автосинхронізація чи ні варто перш за все залишатись нормальною людиною!

 

“Лучше быть нормальным человеком, чем ярко выраженным бараном”

Галілео

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: