Design a site like this with WordPress.com
Для початку

PFTS and UX indexes

Петрук Антоній Петрович

Студент ПНУ ім.Василя Стефаника, ПТБД-21(с)

Індекси PFTS та UX є  загальновизнаними  з  боку учасників українського фондового ринку та світового співтовариства. Згідно із визначенням наведеним на сайті «Мінфін» індекс UX—це індекс фондової біржі, який розраховується за торгами на Українській біржі.

Серед проблем функціонування фондового ринку України можна виділити такі: на фондовому ринку, як і в межах усієї національної економіки, існує значна потреба в інвестиційних ресурсах.

Це комплексна проблема, пов’язана з: наявністю тіньової економіки, де обертається  значний  обсяг  ресурсів,  вилучений  з  обігу  на офіційному фінансовому ринку; макроекономічною нестабільністю та не диверсифікованістю економіки, що не дозволяє сформувати клас фундаментальних (або пасивних)  довгострокових  інвесторів;  обмеженою кількістю ліквідних та інвестиційно привабливих фінансових інструментів (наприклад, більшість акцій українських емітентів є занадто ризиковими для інвесторів);недостатнім рівнем заощаджень населення, пов’язаним із низькими доходами значної частини населення; низька ліквідність та капіталізація фондового ринку; недорозвинений фондовий ринок не стимулює нові компанії залучати потрібний їм капітал шляхом публічного розміщення акцій (проблему недостатності фінансових ресурсів вони можуть вирішити, використовуючи можливості  кредитного  ринку  чи  емітуючи  в  обіг  облігації);управління діяльністю компанії та розподілом прибутку досить часто не відповідає інтересам дрібних інвесторів (міноритарних акціонерів); недосконала українська  судова  система,  яка  не  захищає  права  власності дрібних  інвесторів  (акціонерів);  недостатній  рівень фінансової грамотності населення та інші проблеми [2,с. 72].

UX index

Обчислення та публікація індексу UX почалися 27.04.2009р. Значення фондового індексу було обраховано з  початку  торгів,  26.03.2009р.,  і саме  тоді індекс  мав  значення 500. Наразі індекс  UX обчислюється на основі цін 15 акцій “блакитних фішок”—акцій найбільших компаній України,  лідерів  у  своїх сферах[15].Розглянемо динаміку індексу UX за 2015-2021рр.

Динаміка цін індексу UX

На даному рисунку можна спостерігати, що з  2015 року до квітня 2016 року характерна різка тенденція до зниження індексу, а починаючи з 14 квітня 2016 року – до підвищення індексу. Індекс UX набуває свого максимального значення   28.05.2021 року – 1965,7  пунктів, це свідчить про доволі позитивний стан фондового  ринку  України  в періоді відновлення після глобальної пандемії.  Найменшого  значення  за  досліджуваний період  індекс  Української  біржі    набуває  01.04.2016  року –545,9  пунктів. Наприкінці  2019  року,  у  період  спалаху  пандемії Covid-19 у  світі,  ми  можемо спостерігати,  що український  фондовий  індекс UX не  зменшився,  а, навпаки, з грудня  2019  по  березень  2020 року збільшувався.  З початку березня  2020  року відбувається поступовий спад індексу, і саме на початку березня 2020 року в Україні було зафіксовано перший випадок зараження коронавірусом. [1, с. 10].

Згідно із визначенням наведеним на сайті «Мінфін» індекс PFTS(ПФТС) —це індекс української фондової біржі, який обчислюється кожного дня за результатами торгів PFTS на основі середньозважених цін.

Динаміка індексу ПФТС

Проаналізувавши діаграму можемо бачити явне зростання індексу в періоди з 2018-2019рр. та відносну стабільність з малим % росту з 2020 року.

Найбільша кількість угод здійснюється по  найбільш  ліквідним  акціям,  які формують «індексний  кошик». Індексним комітетом PFTS створюється перелік акцій для обрахунку індексу на основі даних про  поточну  вартість  акцій, чисельність угод, обсягу  торгів, та інших  чинників. [1, с. 14]

Після проведення аналізу  стану   основних Українських індексів фондового ринку (PFTS та UX), можемо бачити повільну тенденцію до росту та розвитку фінансових ринків в Україні. Попри проблеми вказані в початку розділу у формуванні індексів  як в показнику стану ринку немає.

Джерела

  1. «Аналіз волатильності фінансових ринків в умовах нових викликівс учасного світу».  
  2. Безвух С. В. Фондовий біржовий ринок України:стан, тенденції, проблеми і заходи щодо їх вирішення.Вісник Хмельницького національного університету.Економічні науки. No 5 (1). 2014. С. 69—74

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: